Biuro-rachunkowe.elblag.pl – księgowość

Biuro-rachunkowe.elblag.pl - księgowość

Następne nowości w ustawie dotyczącej podatku VAT. Ministerstwo Finansów zrzeka się pomysłu kaucji rejestracyjnej dla przedsiębiorców którzy tworzą zaległości podatkowe. To ważna zmiana bowiem jeszcze niedawno legislatorzy byli przekonani o skuteczności tego mechanizmu. Kaucja ma zostać zamieniona dużo większą odpowiedzialnością pełnomocników którzy rejestrują firmy.

Warto wspomnieć o tym że minął raptem miesiąc od opublikowania ustawy w którym kaucja rejestracyjna była zapisana. Wzór działania kaucji był łatwy w zrozumieniu. Każdy podmiot który odpowiadał za zaległość podatkową lub groziło mu wygenerowanie zaległości podatkowej musiał przy rejestracji firmy zapłacić kaucje rejestracyjną. Wysokość kaucji była ustalona w przedziale 20-200 tysięcy złoty. Na jej wysokość wpływała ocena podmiotu a także jego współpraca z podmiotami które posiadają zaległość podatkową. Kilku ważnych księgowych bało się że kaucja zamiast działać pozytywnie zostanie wykorzystywana jako broń tworząc sytuacje patologiczne.

Aktualna wersja projektu nie posada wpisu na temat kaucji. Zwiększona została odpowiedzialność pełnomocników zakładających firmy. W starej wersji projektu odpowiedzialność ta miała nie być wyższa dziesięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia. Teraz wartość ta nie może przekraczać 500 tysięcy złoty. Legislatorzy mają nadzieje że wielkie zobowiązania finansowe dobrze odstraszą tzw. słupy.

Ciekawostką w ustawie jest także wprowadzenie mechanizmu odwróconego VAT-u. Będzie on dotyczył niektórych sektorów branży budowlanej oraz sprzedaż procesorów powyżej 20 tysięcy złoty, towary ze słota oraz srebra. Mechanizm ten działa na zasadzie naliczania podatku przez kupującego a nie sprzedawcę.

O wypowiedź dotyczącą kaucji rejestracyjnej poprosiliśmy Panią Magdę która na co dzień prowadzi biuro rachunkowe w Elblągu.

To prawda że kilkunastu ważnych księgowych obawiało się kaucji rejestracyjnej. Mogła ona tworzyć patologie związane z rejestracją nowych przedsiębiorstw.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 4 (ostatnio: 06.03.2018 08:14:03)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 25.10.2016 13:07:24)

Podlinkuj wpis:
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Dodaj komentarz