Budynki ekologiczne

Budynki ekologiczne

Wśród budynków niskoenergochłonnych powinno się wyróżnić obiekt o nazwie Pixel wzniesiony w Melbourne.

Obiekt został zlokalizowany w miejscu nieistniejącego już browaru o nazwie CUB w Melbourne. Założenia były przedmiotem intensownej dyskusji i rozważań, których kulminacją było uzyskanie wielobranżowego opracowania. Budynek Pixel jest budynkiem spełniającym ogromne oczekiwania związane z dwrażaniem technologii odzyskiwania wody i naturalnego wentylowania budynku. Dom jest na pewno niskoenergochłonny i prośrodowiskowy , a także zeroenergetyczny. Całe zapotrzebowanie na energię do ogrzania jest pokrywane energią generowaną w budynku, także w dużym stropniu zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji pokrywane jest energią wytworzoną na miejscu.

Rozwiązania wykorzystane w biurowcu Pixel stanowią jeden z najbardziej nowoczesnych systemów odzysku wody jaki do tej pory stworzono. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić samowystarczalność związaną z dostarczaniem wody. Deszczówka jest zbierana z ekstensywnego zielonego dachu z trawami i przesyłany jest do doniczek wokół elewacji budynku. Trzciny , które znajdują się w doniczkach początkowo filtrują wodę. Następnie jest kierowana do zbiornika znajdującego się pod budynkiem. W razie potrzeby jest zużywana do podlewania lub kieruje się ją do systemu filtrów , a dalej jako grey water do armatury łazienkowej. Woda , która jest filtracji RO może być używana jako woda pitna.

Odpady, które nie mogą być poddane oczyszczeniu, są zbierane w miejscu w którym w wyniku fermentacji beztlenowej jest wytwarzany biogaz. Jest on z kolei używany do przygotowania ciepłej wody oraz do klimatyzowania budynku. System schładzania jest wspomagany systemem przewietrzania nocnego.

Z pewnością budynki ekologiczne są prośrodowiskowe, przyjazne są także dla użytkowników. Osoby mieszkające w takich budynkach czują się dużo lepiej.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 21 (ostatnio: 22.07.2021 11:00:11)
  • yahoo: 8 (ostatnio: 16.08.2017 21:17:54)

Podlinkuj wpis: