Budynki pasywne – Warszawa

Budynki pasywne - Warszawa

Jest dużo elementów, które mają znaczenie na standard energetyczny osiągany przez budowany budynek. Wpływ ma zarówno cechy klimatu oraz miejscowe uwarunkowania terenu, ale także sposoby kształtowania bryły domu i zastosowane systemy instalacyjne. Zwartość bryły, określana jest tzw wskaźnikiem kształtu A/V. Zwartość budynku, które wpływa na wzrost wskaźnika A/V o 0,1 wymaga pogrubienia grubości izolacji termicznej o ok. 2-3 cm. Dla budynków pasywnych nie możliwe jest w naszym klimacie otrzymanie standardu o nazwie domy pasywne dla wskaźnika kształtu A/V > 0,7.

Budynek musi być otoczony ze wszystkich stron termoizolacją, wszelkie przerwania oraz redukcja grubości tej warstwy to tak zwane mostki termiczne. Dla domów pasywnych powinno się ograniczyć wszelkie mostki termiczne. Dom musi być wyjątkowo szczelny – infiltracja powietrza z zewnątrz musi odbywać się wyłącznie kontrolowanie. Szczelność domu powinna wynosić ok. 1,0 lub mniej niż 0,6 dla domów pasywnych.

Lokalizowanie pomieszczeń winno się odbywać według zasady: pom. gospodarcze i pomocnicze powinno się umieszczać od strony północnej. W środku zespołu powinno się lokalizować pomieszczenia o wyższej temperaturze np.łazienki. Od strony wschodniej projektuje się najczęściej kuchnie i sypialnie. Salon najkorzystniej jeśli jest lokalizowany od południa lub południowo-zachodniej.

Najwięcej okien powinno się umieszczać na elewacji południowej – damy możliwość odbioru największych profitów z światła słonecznego w sezonie zimowym. Okna południowe powinno się zabezpieczać przed penetracją promieni słonecznych w lecie. Współczesne zestawy okienne posiadają dobre wskaźniki izolacyjności cieplnej. Jednakże nawet najnowocześniejsze współczesne okno będzie miało niekorzystne parametry od ściany zewnętrznej.

Metoda budowania ścian nie różni się wiele od klasycznych metod, tylko grubość izolacji termicznej musi być większa. Grubość warstwy termoizolacji kształtuje się w granicach 18 cm – 50 cm w zależności od współczynnika lambda materiału z którego wykonano izolację.

Najlepszej jakości okno o dobrych parametrach cieplnych nie spełni zadania jeśli nie zostanie właściwie zamontowane. Często popełniane błędy to montaż, który powoduje nadmierny mostek cieplny oraz nieszczelność połączenia. Okno powinno się montować w taki sposób, by znajdowało się w grubości ocieplenia. Jest wiele innych miejsc, gdzie powinno się zaprojektować rozwiązania szczegółowe ze względu na zagrożenie pojawienia się mostków cieplnych – styk dachu ze ścianą, okna balkonowe.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 20 (ostatnio: 21.09.2018 03:45:07)
  • yahoo: 5 (ostatnio: 24.04.2016 08:42:46)

Podlinkuj wpis:
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Dodaj komentarz