Czym tak naprawdę jest survival?

Czym tak naprawdę jest survival?

Sztuka przeżycia zwana także survivalem z pewnością nie jest dyscypliną sportu. Nieuzasadnione wydaje się też zaliczać ją do szeroko pojętej turystyki bądź rekreacji ruchowej. Większość z nas kojarzy zapewne survival ze sztuką przetrwania w wybitnie trudnych sytuacjach bez wyjścia, inni z kolei z działaniami militarnymi. Coraz bardziej popularni są także medialni przedstawiciele survivalu, jak chociażby Bear Grylls czy Ray Mears.

Oryginalnie survivalem definiujemy różne działania szykujące człowieka na przeżycie w razie zagrożenia dla życia lub kondycji fizycznej. Odkładając na bok zagrożenie, postarajmy się zobaczyć survival jako sztukę PRZEBYWANIA w naturalnym terenie. Widząc to w ten sposób sztukę przetrwania okiełznać może każdy, kto tylko wielbi dziką przyrodę chcąc przy tym doświadczyć przygody podczas której samodzielnie o siebie zadba nie uciekając się do większych udogodnień.

O ile zapewnisz sobie ciepło, stosunkowo komfortowe posłanie i wartościowe wyżywienie, decydując się na przetrwanie choćby jednej doby w lesie, nad jeziorem lub w terenie górskim uprawiasz właśnie survival. Od ciebie zależy w jakiej sytuacji się znajdziesz, jakie przeszkody do przebycia przed tobą. Nie ma tu presji na wsuwanie kłączy pałki wodnej bądź obowiązkowe stawianie szałasu. Przeciwnie. Zakładam, że praktyczne spojrzenie na sztukę przetrwania winno kłaść nacisk na samodzielność w stawianiu sobie wyzwań. Drobiazgowe trzymanie się definicji, skutkowało by wszak koniecznością uprawiania survivalu jedynie w wypadku tragedii bądź zagubienia się w obszernym terenie. To z kolei wyklucza czynnik planowania.

Chciałbym więc zaprosić Was do wykreowania subiektywnej definicji survivalu. Jeśliby ktoś zarzucił wam, że jesteście w błędzie, zapytajcie: Czy naprawdę istotniejsze od przystawania do zbiorowo przyjętych stereotypów nie jest przeżycie przygody, skrojonej na własną miarę? Po co wciąż szykować się na sytuację ekstremalną, która przypuszczalnie wcale nie nastąpi?


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 15 (ostatnio: 03.04.2022 05:39:19)
  • yahoo: 5 (ostatnio: 22.05.2016 03:55:32)

Podlinkuj wpis: