Domy energooszczędne Warszawa

W polskich warunkach klimatycznych przyjmuje się, że budynek niskoenergochłonny to jest dom, którego wartość parametru sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną jest niższa niż 70 kWh/m2 /rok.
Przykładowo obiekty budowlane wznoszone w Polsce według obecnych przepisów osiągają ten parametr na poziomie 90-140 kWh/m2/rok.Budynki energooszczędne klasyfikuje się określając wartości progowe konsumpcji energii na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej.
Na podstawie tej oceny możemy wyróżnić:
Budynki energooszczędne 70 kWh (zapotrzebowanie na energię do ogrzania wynosi około 70 kWh/m2, a więc circa 7 dm3 oleju na m2 ogrzewanej powierzchni na rok).
Domy energooszczędne 40 kWh (cieplną wynosi mniej więcej 40 kWh/m2. Koszt wybudowania tego typu obiektu jest o około 12% wyższy od domu budowanego na podstawie aktualnych przepisów w Polsce, czyli zużywającego na ogrzewanie około 120 kWh/m2 powierzchni ogrzewanej energii. Tego typu inwestycje są wspierane programami dopłat NFOŚiGW w kwocie 30tys. PLN.
Domy o standardzie pasywnym (w budynku pasywnym zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi nie więcej niż 15 kWh/m2, a więc 1,5 dm3 oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu na m2 w skali roku.) Te inwestycje są wspierane programami dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 50tys. PLN.
Budynki zeroenergetyczne i dodatnio-energetyczne (Są to obiekty w których zapotrzebowanie energetyczne jest pokrywane energią wytworzoną z odnawialnych źródeł energii w domu lub jego bliskim sąsiedztwie).
Funkcjonuje również inne uszeregowanie dla tego rodzaju budownictwa – niskoenergochłonne – według poniektórych autorów są to budynki w których energia skumulowana w całym cyklu „życia” obiektu jest stosunkowo mała.Energooszczędność można zapewnić relatywnie nieskąplikowanymi rozwiązaniami projektowymi – przez dobrze zbudowaną formę budynku, zastosowanie lokalnych zdeterminowań, „pasywnego” rozkładu pokoi bądź rozmieszczeniem okien. Z racji tego, że w referencyjnych domach,obiektach (120 kWh/m2/rok) circa 25-30% energii termicznej „ucieka” wraz z wentylacją, bardzo adekwatne rezultaty daje zastosowanie mechanicznej wentylacji z odzyskiem (rekuperacją).
Related Posts
Szczegóły wpisu:
- ID wpisu: 1217
- Tytuł: Domy energooszczędne Warszawa
- Adres strony: http://www.pracownia.info
- Page Rank: N/A (stan na 8 maja 2022 17:23)
- Kategorie: extrememt Architektura
- Tagi: domy energooszczędne Warszawa
Odwiedziny botów:
- googlebot: 31 (ostatnio: 27.01.2022 03:19:51)
- yahoo: 5 (ostatnio: 17.05.2016 17:22:05)
Podlinkuj wpis: