Domy pasywne

Domy pasywne

Dom nieskoenergochłonny jest to obiekt, który charakteryzuje niższe od referencyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Zapotrzebowanie na energię cieplną dla budynku niskoenergetycznego oscyluje w granicach od 30 do 50 kWh/(m²•rok). Dla budynku referencyjnego wybudowanego zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość ta wynosi od 80 do 100 kWh/ (m²•rok). Dom pasywny powinien mieć nie więcej niż 15 kWh/ (m²•rok).Obiekty budowlane budowane w standardzie domu niskoenergetycznego mają dobrą izolację przegród zewnętrznych. Szczególną uwagę poświęca się miejscom, w których w wyniku przerwania ciągłości izolacji termicznej tworzą się tak zwane mostki termiczne. Zazwyczaj nie projektuje się w nich świetlików dachowych. Stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury ogrzewanej budynku pasywnego jest zazwyczaj niższy niż w tradycyjnych domach. Pomieszczenia są tak rozmieszczone, aby można było wykorzystywać energię słoneczną do ich ogrzewania i oświetlania. W takich domach projektuje się wyłącznie wentylację mechaniczną z rekuperacją, aby odzyskiwać ciepło zawarte w powietrzu wyrzucanym na zewnątrz. Bardzo często jako urządzenie dodatkowe projektuje się gruntową czerpnię powietrza.Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, w domach energooszczędnych, jak również w domach pasywnych, często wykorzystuje się kolektory słoneczne, gruntowe wymienniki ciepła wykorzystywane do pozyskiwania energii termalnej z OZE a także akumulatory energii cieplnej.W lutym 2013 roku zaprezentowano wyniki badania dotyczącego energooszczędnych rozwiązań stosowanych wśród społeczeństwa polskiego. Badanie zostało zrealizowane w cyklu kampanii edukacyjnej „Energooszczędność w moim domu” zorganizowanej przez agencję EPR, a przeprowadzone przez SMG/KRC. Wyniki sondażu wskazują, że:

  • 64% osób ankietowanych stwierdziło, że w przeciągu ostatnich 12 miesięcy zastosowało rozwiązania energooszczędne takie jak: ocieplenie ścian, wymiana źródeł światła, drzwi czy także urządzeń AGD
  • 22% respondentów zamierza wprowadzić rozwiązania energooszczędne
  • 12% osób zachowuje dystans do wprowadzenia takich zmian

Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Video:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 19 (ostatnio: 18.09.2018 17:35:52)
  • yahoo: 17 (ostatnio: 11.02.2018 06:16:35)

Podlinkuj wpis:
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Dodaj komentarz