Jak długo szukać pomocy psychoterapeutycznej – skąd czerpać informacje?

Jak długo szukać pomocy psychoterapeutycznej - skąd czerpać informacje?

Zdecydowana większość ludzi o psychoterapii dowiaduje się od bliskich, którzy z tej formy pomocy korzystali albo z filmów czy książek. Jest wiele negatywnych stereotypów odnoszących się do tej formy pomocy – w większości ich źródłem są uprzedzenia i brak wykształcenia. Osoby, które z z tej pomocy korzystają mają najczęściej bardziej zwyczajne i rzeczowe a mniej skrajne oceny.

W wielu zaburzeniach psychicznych, rodzajach kryzysów czy konfliktach, które w ciągu całego życia dotykają wszystkich ludzi psychoterapia jest najbardziej efektywnym sposobem pomocy i leczenia – począwszy od głębokich zaburzeń a skończywszy na ograniczonych ale przykrych kłopotach, np. w związkach z innymi ludźmi. Długoletnie badania i poszukiwania dowodzą skuteczności psychoterapii ale też na to, że zastosowanie różnych koncepcji i podejść psychoterapeutycznych przynosi podobny rezultat terapeutyczny – wśród możliwych przyczyn takich obserwacji wskazuje się na osobowość psychoterapeuty i jego zaufanie do metody, w której ramach pracuje.

Specjaliści psychoterapeuci otrzymują umocowanie do wykonywania zawodu od organizacji akredytujących, które w absolutniej większości same związane są z międzynarodowymi zrzeszeniami psychoterapeutycznymi. Wciąż nie ma ustawowej regulacji zawodu psychoterapeuty, ale zgodą większości zrzeszeń polskich psychoterapeutów profesją tą można się zajmować jedynie po ukończeniu minimum czteroletnich, podyplomowych studiów w tym zakresie. Należy pamiętać, że psychoterapeuta to zupełnie różny zawód niż psycholog (po studiach psychologicznych), psychiatra (po studiach medycznych) czy terapeuta uzależnień (po szkoleniach w tym zakresie).

Pomoc psychoterapeutyczna przeznaczona jest nie tylko dla jednostek czy par, ale też dla rodzin, grup i organizacji. Kilka podejść ma duży dorobek w pracy ponad-indywidualnej (system rodzinny, grupa, społeczności).

Dla osób, które rozważają możliwość poszukiwania pomocy dla siebie, swojego związku czy rodziny dostępna jest bogata literatura, rozmaite przewodniki oraz wiele informacji w Internecie – np. na portalu NGO.pl. Zapoznając się z nimi można lepiej zorientować się, czy jest to rodzaj pracy, którym dobrze jest się zainteresować, licząc na pomoc w rozwiązaniu kłopotów.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 18 (ostatnio: 18.08.2021 09:37:28)
  • yahoo: 3 (ostatnio: 19.12.2015 10:05:21)

Podlinkuj wpis: