Mała architektura i ławki parkowe

Mała architektura i ławki parkowe

Architektura miejska, albo tzw. drobna architektura i meble miejskie to sprawa która przez wiele, sporo dekad nie był podejmowany w świadomości społeczeństwa. Ot, jest sobie dróżka wśród drzew, blisko ścieżki stoją ławki parkowe albo kosze na śmieci. Typowa rzecz, zawsze tak było, co za problem? zobaczymy propozycję na meble miejskie. Pokazuje się jednak, że jak najbardziej, jest.

Myśląc na temat małej architekturze, tym samym myślimy o terenie która nas otacza. O tym, jak na przykład wyglądają skwerki, placyki, chodniki, parki. O tym, bądź jest gdzie wyrzucić starą gazetę, czy jest gdzie usiąść gdy mamy dość, czy wędrując latem razi nas słońce. Mówiąc krótko, architektura miejska wpływa na to, czy mamy ochotę w danym miejscu pozostawać, a potem tam wrócić.

Ale czym rzeczywiście mała architektura jest, jakie elementy się na nią składają? A choćby stojaki na rowery, ławki parkowe czy kosze uliczne. Każdy z tych drobnych elementów które omijamy i którymi się nie zastanawiamy – a to ostatecznie one w dużej mierze są odpowiedzialne za wygląd i atmosferę otoczenia, ale także jego użyteczność i poczucie bezpieczeństwa.

Stojaki rowerowe chociażby. Mogą być dizajnerskie i stylowe, jednak jednocześnie tak nawydziwiane, że kompletnie bezużyteczne. Ławki parkowe mogą być mdłe, jednak bardzo wytrzymałe, dzięki czemu wytrzymają wiele lat. A kosze uliczne, mogą być na trwałe przymocowane do podłoża (np. kosze betonowe) jednocześnie zwiększając ich wytrzymałość i bezpieczeństwo (nikt prawdopodobnie nie zniszczy go w trakcie demonstracji ulicznej) lub metalowe czy nawet plastikowe, łatwe do wymiany ale nie aż tak wytrzymałe. Zostając w temacie koszy: kosze parkowe znowu muszą niezauważalnie kreować się z okolicą roślinności, jednak niepotrzebnie być odpornymi na zamieszki.

Chcemy czy nie, mała architektura to coś, co ma znaczenie na każdego z nas, więc warto się tą sprawą zaciekawić i poczytać kilka tekstów w internecie.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 3 (ostatnio: 17.02.2018 19:59:44)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 27.01.2017 01:05:16)

Podlinkuj wpis:
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Dodaj komentarz