Wortal Biura rachunkowe Warmia o zmianach w prawie pracy

Wortal Biura rachunkowe Warmia o zmianach w prawie pracy

2017 rok zapowiada dużo zmian jeżeli chodzi o prawo pracy. Spora ilość pracodawców będzie musiało zderzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Czy planowane zmiany okażą się pozytywne dla zatrudnionych, czy może przyczynią się do powrotu szarej strefy? Razem z portalem Biura rachunkowe Warmia postaramy się przeanalizować dostępne informacje i odpowiedzieć na to pytanie.

Podstawową zmianą będzie wciśnięcie stawki minimalne dla umów-zlecenie. Aktualnie wynagrodzenie takich umów nie jest w żaden sposób zabezpieczone. Ten element bardzo często nadmiernie używany przez pracodawców. Według rządu taka praktyka jest odpowiedzialna za naganną sytuacje na rynku pracy. Nowe przepisy miają doprowadzić do sytuacji, w której przyszły szef będzie musiał przemyśleć, czy warto oferować umowę-zlecnie czy może umowę o pracę.

Problem w tym, że razem z wprowadzeniem płacy minimalne w przypadku umowy zlecenie w górę pójdzie też płaca minimalna umowy o pracę. Zmianę tę najbardziej odczują przedsiębiorcy, którzy mogą być zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna bo może prowadzić do powrotu szarej strefy. Chodzi tu o półlegalne lub nielegalne zatrudnianie pracowników w celu pozbycia się kosztów zatrudnienia. To może przełożyć się na wzrost statystycznego bezrobocia, które w efekcie będzie się tragicznie prezentować we wszelkiego rodzaju badaniach opinii publicznej.

Ustawodawcy oszacowali konkretny zysk jaki wpłynie po wejściu przepisów w życie. Ciekawe jest to czy rozważyli niechęć pracodawców do nowych zmian i ewentualne zwolnienia. Czas zweryfikuje rzeczywistość. Zapowiadane zmiany rodzą kolejne pytania, na które ciężko w tym momencie odpowiedzieć. Być może zamiast kroku w przód gospodarka wykonana dwa kroki w tył.

O komentarz poprosiliśmy panią Monikę Lewandowską reprezentującą portal Biura Rachunkowe Warmia: „Szara strefa to realne zagrożenie, na które rządzący powinni wziąć poprawkę bowiem poprawa tej sytuacji może być bardzo trudna. Do wejścia ustawy w życie zostało mnie niż pół roku warto ten czas wykorzystać na dialog w tej sprawie.”


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 4 (ostatnio: 17.03.2018 02:21:32)

Podlinkuj wpis:
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Dodaj komentarz